Nielen domácnosť, ale aj záhrada si zaslúži poriadnu pozornosť a starostlivosť. Každý správny kutil by mal dbať na to, aby bol ozbrojený kvalitným náradím a dokázal si tak poradiť s akýmkoľvek problémom. Aké elektrické náradie by vám zaručene nemalo chýbať v povinnej výbave?

Elektrické kosačky

Nezaplatiteľnou výhodou elektrickej kosačky je jej okamžitá pripravenosť na prácu. Stačí ju zapnúť do siete, stlačiť spínač a možno kosiť. Okrem čistenia si nevyžadujú takmer nijakú údržbu. Výkony motorov sa pri elektrických kosačkách pohybujú medzi 1,0 a 1,6 kW, takže prevíjanie elektromotorov vôbec nebude starosť.

Nevýhodou je, že pri práci ťaháme za sebou kábel, takže hrozí jeho preseknutie, navyše, po práci ho treba správne navinúť, aby sa zbytočne neskrúcal, a pod. S elektrickými strojmi, ktoré pracujú s nízkym napätím, sa z bezpečnostných dôvodov nesmie pracovať za dažďa alebo tesne po daždi, a treba mať nainštalovaný prúdový chránič.

Akumulátorové kosačky

Vyrábajú sa aj elektrické kosačky vybavené akumulátormi, ktoré na mieste kosenia nepotrebujú ani prípojku k elektrickej sieti. Odpadá starosť s ťahaním kábla. Cenovo sa tieto akumulátorové kosačky blížia k cenám kvalitných benzínových kosačiek, majú však nižší výkon. Pod takéto kosačky spadá aj robotická kosačka.

Benzínové kosačky

Hlavnou výhodou benzínových kosačiek je ich výkon, pohyblivosť a nezávislosť od prívodu energie. Vďaka vysokému výkonu motora sú vhodné na úpravu hustých trávnikov. Benzínové kosačky majú výkony 2,1 až 3,3 kW pri menovitých otáčkach 2 800 až 2 900 za minútu. Bežne predávané benzínové motory majú oveľa väčší krútiaci moment ako elektromotory v elektrických kosačkách, čo sa prejaví najmä vo vysokej a hustej, resp. vlhkej tráve.

S kvalitnou benzínovou kosačkou sa možno pohybovať aj vo svahu, a to nielen smerom do kopca, ale aj smerom dolu (kosenie týmto spôsobom však neodporúčame, správne sa má kosiť po vrstevniciach), lebo je na rozdiel od prevažnej väčšiny elektrických kosačiek vybavená pohonom kolies, tzv. pojazdom. Kosačky sú vybavené prevodovkou, niektoré aj so spätným chodom, prípadne plynulým prevodom rýchlosti, preto môžu ísť rýchlosťou od 2 do 5 km/h, v závislosti od výrobcu.

Benzínové kosačky sa v poslednom čase predávajú ako 3 v 1, resp. 4 v 1, a označujú sa ako Combi Care. Ponúkajú totiž tri činnosti – kosenie, zber a mulčovanie.

Benzínový motor si vyžaduje trochu väčšiu pozornosť ako elektrický. Po sezóne sa odporúča vypustiť motorový olej a preprať vzduchový filter v čistej vode. Aby sa vyschnutím filter neznehodnotil, kvapneme do neho trochu nového oleja. Nádrž na benzín, naopak, celkom naplníme. Pred sezónou prekontrolujeme sviečku, vlejeme nový olej, doplníme palivo, prekontrolujeme stav noža a môžeme kosiť. V sezóne treba dolievať benzín, kontrolovať a dolievať olej, občas kontrolovať vzduchový filter a sviečku. Pri zábehu kosačky treba po prvých piatich motohodinách vymeniť olej.