Určite sa vám už stalo, že ste si to rezali po ceste a zrazu vám od kolesa vozidla pred vami odskočil do okna kamienok. Ak to neskončilo prasknutím skla, máte šťastie. Avšak mnohým vodičom ostane na čelnom skle prasklina. Vinník je ale už dávno preč. Čo teraz?

Často k tejto situácii dochádza na diaľniciach alebo rýchlostných cestách, kde je nereálne vinníka dostihnúť. Napriek tomu nemusíte vždy platiť za novú výmenu skla z vlastného vrecka. Existujú spôsoby, ako si môžete uplatniť náhradu škody z poistenia.

Známy alebo neznámy vinník? V oboch prípadoch sa kryte poistením

Ak vám kamienok poškodil čelné sklo a vinník je už niekoľko stoviek kilometrov preč, budete musieť znášať náklady na opravu či výmenu čelného skla sami. Samotné povinné zmluvné poistenie (PZP) sa na takúto škodu nevzťahuje.

Ak máte ale uzatvorené havarijné poistenie, náhradu si môžete uplatniť z neho. Možnosťou je tiež pripoistenie čelného skla samostatne. Ak je vybavené snímačmi alebo vyhrievaním, výmena môže byť drahá, takže pripoistenie sa oplatí.

Doplnkové poistenie skiel od Union

Union poisťovňa ponúka doplnkové poistenie skiel auta. Vzťahuje sa na poškodenie alebo zničenie skla čelného a zadného okna i bočných okien. Sklá však musia byť k namontované spôsobom, ktorý určil výrobca a v čase dojednania poistenia nemôžu byť poškodené.

Ak máte šťastie a podarí sa vám zistiť, od koho kolesa kamienok odletel (napríklad ste si stihli zapamätať značku a model auta), musíte spísať hlásenie o nehode. V ňom bude ako vinník uvedený vodič tohto vozidla a on musí škodu nahlásiť do svojej poisťovne.

Najvyšší súd SR rozhodol, že aj škoda spôsobená na čelnom skle kameňom alebo iným predmetom vymršteným kolesom iného auta je škodou z prevádzky, ktorú musí poisťovňa vinníka preplatiť. Ak by sa tak nestalo, môžete sa svojich práv domáhať súdnou cestou.

Výhody autokamery

Pri dokazovaní viny za poškodenie čelného skla je obrovskou výhodou mať nainštalovanú autokameru. Jej záznam poslúži ako kľúčový dôkazový materiál. Na zázname bude jasne vidieť, ako kamienok odskočil od kolesa iného auta a poškodil vám sklo.

Ak sa vám s pomocou záznamu podarí identifikovať vinníka (napríklad podľa evidenčného čísla vozidla), máte výrazne vyššiu šancu, že poisťovňa uzná jeho vinu a vyplatí vám odškodné. Investícia do kvalitnej autokamery vám uľahčí prípadné komplikácie.

Riziká jazdy s prasknutým čelným sklom

Mnohí vodiči si myslia, že malá prasklinka na čelnom skle nie je nič vážne. Bohužiaľ, aj zdanlivo nevinné poškodenie môže spôsobiť poriadne problémy. Čelné sklo pomáha v ochrane pasažierov, no ak je oslabené prasklinou, nemusí túto úlohu zvládnuť.

Ďalšia vec, ktorú si mnohí neuvedomujú, je, že prasklina sa môže zväčšovať. Stačí trochu šliapnuť na plyn, auto sa rozvibruje a poškodenie je väčšie. Ani teplotné zmeny pri kúrení alebo klimatizácii prasknutému čelnému sklu neprospievajú.

Každý záchvev, dokonca aj obyčajné zabuchnutie dverí môže spôsobiť, že sa prasklina rozšíri. A potom sa môže stať, že sklo praskne celé, keď to najmenej čakáte.

A aby toho nebolo málo, s prasknutým čelným sklom môžete mať opletačky aj so zákonom. Ak vás zastaví polícia, môžete dostať pokutu. Na STK vám auto s prasknutým sklom určite neprejde.

Preto je najlepšie pri akomkoľvek poškodení čelného skla navštíviť odborníkov. Môže sa zdať, že je to zbytočné míňanie peňazí, ale verte, že je to lacnejšie a hlavne bezpečnejšie riešenie než čakať, kým sa niečo stane.