Jedným z najkrajších pohľadov pre každého motoristu je pohľad na kolesá s hliníkovými diskami. Alu disky akosi neodmysliteľne patria k novým vozidlám. Odľahčený a moderný dizajn dodáva každému automobilu veľa bodov navyše. Prepadli ste aj vy vidine hliníkových diskov na vašom aute? Pri ich kúpe dodržte nasledujúcich 5 krokov.

1. Využívajte online konfigurátory

V prípade, že nie ste technicky zdatní, odporúčame vám kúpu elektrónov cez internet. Nemusíte hodiny chodiť po predajni a rozmýšľať, aké hliníkové disky pasujú na vaše vozidlo. Online kúpa je veľmi jednoduchá. Do konfigurátora zadáte typ vozidla, značku, veľkosť kolies a filter sa postará o to, aby ste dostali ponuku všetkých dostupných diskov.

2. Rozmer hliníkových diskov

Disky musia na kolesá sadnúť na milimeter. Ich rozmer zistíte jednoducho, riaďte sa údajmi z veľkého technického preukazu. Ide o podobný princíp ako keď kupujete letné pneumatiky. Na každom type hliníkových diskov nájdete na povrchu dve čísla. Jedno z nich uvádza priemer ráfika a druhé jeho šírku. Pozor na to, že údaje s uvádzajú v palcoch. Niektoré motoristi zvolia disky o niečo väčšie ako sú predpísané rozmery. Kolesá tak dostanú viac športový vzhľad.

3. Materiál hliníkových diskov

Napriek tomu, že sa všetkým alu kolesám hovorí hliníkové, nemusí to byť úplne pravda. Na výrobu diskov sa využívajú rôzne prímesi, ktoré menia ich vlastnosti. Čím viac prímesí hliník obsahuje, tým je ľahší. Kolesá sú viac svižnejšie a ich vzhľad je viac atraktívny. Lenže čo získajú disky na vzhľade, to stratia na vlastnostiach. Priveľa prímesí, často ide o magnézium, menia elektróny na disky veľmi náchylné na prasknutie.

4. Značka a výrobca diskov

U diskov viac ako u iných komponentov záleží na výrobcovi. Neznáme značky sú rizikom. Veľmi lacné hliníkové disky sú náchylné na poškriabanie, prasknutie alebo poškodenie posypovými materiálmi. Pri kúpe overených značiek diskov máte nielen nárok na záruku, ale tiež získate pre vozidlo veľa výhod ako je zníženie spotreby a športovejšia jazda. Sledujte označenie diskov ako sledujete označenie pneumatík.

5. Dizajn hliníkových diskov

Nikto nekupuje hliníkové disky len  dôvodu ochrany pneumatík a kolies. Každý jeden motorista túži po tom, aby jeho vozidlo upútalo na prvý pohľad. A presne to elektróny dokážu – priťahovať pohľady. Alu disky sa dajú kúpiť nielen v klasickej sivej farbe. Ohnivé červené alebo zlaté varianty sú veľmi populárne. Niekomu sa páči lesklá a inému matná úprava. V niektorých prípadoch je tvar elektrónov priam futuristický.