Nehody a nepríjemné situácie na cestách sa stávajú denne. Pred každou dlhšou cestou autom by ste mali skontrolovať základné komponenty vozidla. Vďaka dobrému technickému stavu zvládnete dlhé cestovanie bez zbytočných prestávok alebo návštev servisu. Ktorých 5 vecí odporúčame v automobile skontrolovať pred dovolenkou?

1. Motor a motorový olej

Kontrola motora a jeho napojenie na počítač by mali byť základnom pred každou dlhou cestou. Ide o činnosť, ktorú nezvládnete sami, takže si v dostatočnom predstihu zarezervujte čas prehliadky v servise. Hladinu motorového oleja dokážete skontrolovať aj sami. Ak ešte nie je čas na jeho výmenu, stačí pomocou risky zistiť či hladina príliš neklesla. Dobré je v kufri voziť aspoň liter oleja, keby začal olej z nádrže nečakane unikať. Všímajte si však značku oleja tak ako označenie pneumatík a kúpte olej, ktorý používate.

2. Stav pneumatík

Okrem motora je veľmi dôležité dbať na dobrý stav pneumatík. Pneumatiky by ste mali kontrolovať priebežne a nielen pred dovolenkou. Vieme, že túto zásadu skoro žiadny šofér nedodrží, a preto aspoň pred dlhou cestou venujte zopár minút pneumatikám. Presvedčte sa či nie sú na plášti trhliny, či je dezén dostatočne hlboký a preverte tiež tlak v pneumatikách.  Od merania sú odbremenení motoristi, ktorý majú snímač tlaku pneumatík. Ak máte plný kufor a na streche strešný box, dofúkajte pneumatiky o niečo viac ako bežne.

3. Brzdový systém

Funkciu brzdového systému viete skontrolovať počas jazdy, ale nedokážete odhadnúť stav platničiek a kotúčov. Niekedy je tiež nutné dotiahnuť lanko ručnej brzdy. Tieto úkony zvládnu jedine v servise. V prípade, že počas jazdy máte pochybnosti o reakciách bŕzd, ihneď si to namierte do najbližšieho servisu. Pred šmykom alebo nefunkčnosťou bŕzd vás nezachránia drahé a ani lacné pneumatiky.

4. Klimatizačný systém

Hlavne pred cestou na letnú dovolenku musíte mať v perfektnom stave klimatizáciu. Je dokázané, že jazda v rozpálenom aute znižuje pozornosť a vyvoláva mikrospánok. Príjemná klíma vo vozidle je počas dlhej cesty dôležitá pre šoféra i pasažierov. Ak ste na klimatizáciu už niekoľko rokov zabúdali, je čas na výmenu filtrov, náplne a jej celkové prečistenie.

5. Kontrola batérie

Akumulátor v automobile vydrží 4 až 5 rokov. Po čase sa znižuje jeho kapacita a môže kedykoľvek vypovedať služby. Na prvý pohľad zistíte či je batéria skorodovaná, ale nezistíte jej kapacitu. Preto dajte batériu preveriť v servise. Ak vám odporučia jej výmenu, neváhajte a neriskujte vypovedanie služby auta uprostred cesty.