Detská autosedačka je dôležitou súčasťou auta, pretože zvyšuje bezpečnosť najmenších pri jazde autom. Okrem bezpečnostných kritérií by mala byť aj pohodlná, lebo inak v nej dieťa dlho nevydrží, čo komplikuje cestovanie autom. Okrem toho vo výbave rodičov nesmie chýbať detská postieľka, ktorá je komfortným miestom pre spánok, oddych i hru.

Detské kočíky takisto uľahčujú každodenné fungovanie s ratolesťami. Populárne sú trojkombinácie, hlboké, športové i golfové kočíky. Odlišujú sa nielen dizajnom, ale najmä funkciami a vlastnosťami. Ak vás zaujíma, aké sú bezpečnostné normy pre autosedačky a detské kočíky, čítajte ďalej.

Detská autosedačka či kočík bez certifikátu nekupujte

Ak máte doma malé dieťa, určite chcete, aby bolo zdravé, šťastné a spokojné. K tomu patrí aj pocit bezpečia, ktorý máte vo veľkej miere vo svojich rukách. Platí to pri kočíkovaní i jazde autom. V prípade, že aktuálne vyberáte autosedačku či kočík, venujte pozornosť aj bezpečnostným parametrom.

Existuje nová norma I – Size. O čo ide?

Čo sa týka detských autosedačiek, tie chránia život a zdravie dieťaťa v prípade nárazu vozidla. V Európe je momentálne najnovšia norma I – Size pod názvom ECE R-129. O čo ide?  Podľa tejto normy je nutné, že dieťa do 15 mesiacov veku musí cestovať v detskej autosedačke v protismere jazdy. Okrem toho sa táto norma sústreďuje na rozdelenie autosedačiek podľa výšky dieťaťa, pretože tie predošlé ich delili do kategórií podľa hmotnosti.

Okrem toho, že dieťa do 15 mesiacov musí byť v sedačke umiestnené v protismere jazdy, je potrebná veľkosť autosedačky od narodenia do 105 cm. Takáto sedačka musí disponovať isofixom a poskytovať lepšiu ochranu proti bočným nárazom. Okrem toho je predpísaná maximálna hmotnosť autosedačky, vrátane dieťaťa, čo je 33 kilogramov. Norma upravuje aj to, že musí existovať 100-percentná kompatibilita medzi autosedačkami I- Size a vozidlami I – Size.

Podobné bezpečnostné normy existujú aj pre detské kočíky, ktoré upravujú, napríklad požiadavky na konštrukciu kočíka, stabilitu, odolnosť voči nárazom a prevráteniu. Potrebný je test na odolnosť popruhov či bezpečnosť brzdového mechanizmu.