Ako opraviť preliačiny bez lakovania? Túto otázku si kladú mnohí šoféri, ktorí objavia na karosérii auta preliačinu. Máme pre vás dobrú správu – existuje metóda opravy bez nutnosti lakovania. Táto metóda opravy sa volá Paintless Dent Repair (PDR).

Ako funguje PDR oprava preliačin?

PDR je oprava za pomoci špeciálnych nástrojov a techník, ktoré vrátia karosériu do pôvodného stavu bez gitovania a lakovania. Technik najprv dôkladne preskúma preliačinu, aby určil jej veľkosť, hĺbku a umiestnenie. Tento krok je kľúčový pre určenie, či je preliačina vhodná na opravu pomocou PDR. Počas opravy sa využívajú nástroje, často na mieru vyrobené, ktorými je možné preliačiny vytiahnuť alebo vytlačiť. Samozrejme, že je nutné zabezpečiť prístup k preliačine, a preto sa časti karosérie demontujú.

Aké sú najväčšie výhody opravy PDR metódou?

Vďaka PDR metóde veľa motoristov získalo späť do pôvodného stavu svoje vozidlo, keď zaúradoval v noci vandalizmus alebo sa v meste prehnala búrka. PDR metóda je skutočne inovatívna a má veľa výhod, čo dokazuje aj fakt, že ju uprednostňujú ako opravu poisťovne. Vandalizmus na aute, malé búchance alebo kolízia už nemusia byť nočnou morou. Najväčšie bonusy PDR metódy sú:

  • Jednou z najväčších výhod PDR je, že zachováva pôvodný lak vozidla. Oprava bez nutnosti lakovania je dôležitá nielen z estetického hľadiska, ale aj pre zachovanie hodnoty vozidla. Originálny lak je odolnejší a trvácnejší ako lakovanie po opravách.
  • PDR nevyžaduje lakovanie ani použitie drahých materiálov, čím sa stáva lacnejšia ako iné typy opráv preliačin.
  • PDR je rýchlejšia metóda ako tradičné opravy preliačin. Väčšina opráv môže byť vykonaná v priebehu niekoľkých hodín, čo znamená, že majitelia áut nezostanú niekoľko dní bez vozidla.
  • PDR je ekologickejšia metóda opravy, nevyžaduje použitie chemikálií ani farieb. Pri oprave sa neprodukuje zbytočný odpad.

Kedy je možné preliačinu opraviť PDR metódou?

PDR je ideálna pre opravu menších až stredne veľkých preliačin, ktoré nepoškodili lak. Touto metódou je možné opraviť preliačiny po krupobití, spôsobené neopatrným otváraním dverí na parkovisku alebo po spomínanom vandalizme. Obmedzenie opravy sa vzťahuje na preliačiny, ktoré sú veľmi hlboké a majú ostré hrany. Lak v preliačine nesmie byť odlúpnutý a ani popraskaný.

Autor: Gabriela Kudláčová