Investovať do drahých pneumatík a následne čakať, že len tak z ničoho nič sa zníži spotreba vášho vozidla je veľmi naivné. Naivné je tiež to, keď si myslíte, že na takýchto pneumatikách môžete jazdiť ako kaskadéri. Cena nie je jediné, čo by ste si pri kúpe pneumatík mali všímať. Podľa testov motoristických magazínov na spotrebu vozidla a životnosť pneumatík vplývajú nasledujúce faktory.

Spotrebu v značnej miere ovplyvňujú pneumatiky

Každý skúsenejší motorista vie, že spotrebu vozidla dokáže znížiť vďaka pneumatikám. Ide o výber pneumatík, o starostlivosť o ne a tiež o to, ako im dáte počas jazdy zabrať. Napríklad neustále preťaženie pneumatík ťažkým nákladom, ktoré uvezú strešné boxy, pneumatikám neprospievajú. Neprospieva im ani ignorácia kontroly tlaku v pneumatikách. Pneumatiky priam trpia, keď si nedáte nastaviť geometriu. Veľmi nadšené nie sú ani z toho, keď prudko brzdíte alebo prudko pridávate plyn. Pri všetkých spomínaných chybách vám pneumatiky nikdy neušetria ani cent.

Čo urobí nesprávny tlak s pneumatikami

Pneumatikami sa väčšina motoristov zaoberá len dva razy do roka, keď ich prezúvajú. Jedine v tomto období sa pneumatiky tešia z toho, že sú správne nafúkané. Následne sa o ich tlak zaujíma len mizivé percento vodičov. Kvôli takémuto chovaniu dochádza k podhusteniu alebo naopak prehusteniu pneumatík. Vedeli ste, že podhustená pneumatika sa opotrebuje o takmer tretinu rýchlejšie? Na jednej strane odmietate kúpiť najlacnejšie pneumatiky a na druhej strane drahé pneumatiky zničíte rýchlejšie ako lacné. Príliš nízky tlak zároveň znamená riziko uvoľnenia behúňa a jeho prasknutie. V tomto prípade vám neostane nič iné, ako kúpiť nové pneumatiky. A to nehovoríme o tom, že sa predlžuje brzdná dráha vozidla, zvyšuje riziko šmyku a zvyšuje spotreba automobilu o 5 %.

Keď kupujete nové pneumatiky

Kupujete nové letné a zimné pneumatiky? Všímajte si valivý odpor pneumatiky. Nižší valivý odpor spolu so správnym tlakom v pneumatikách vám ušetrí pätinu paliva. Pozor tiež na údaj o kilometrovom výkone. Tento údaj je dôležitý hlavne pre šoférov, ktorí najazdia ročne tisíce kilometrov. V prípade, že máte pre váš automobil viac možností rozmerov pneumatík, vyberte si radšej pneumatiky s užším plášťom. Takéto pneumatiky majú nižší valivý odpor a lepšie jazdné vlastnosti na vlhkej vozovke.