Dospeli ste k záveru, že vám vo vozovom parku chýba štvorkolka? Na internete nájdete ponuku ojazdených i nových štvorkoliek rôznych značiek a modelov. Dokonca sa rozrastá počet kamenných obchodov, v ktorých si môžete štvorkolky prezrieť osobne. Ešte pred tým, ako sa do takéhoto obchodu vyberiete, mali by ste mať jasno v tom, aká štvorkolka je tá pravá pre vaše využitie.

Niektoré štvorkolky sa podobajú skôr hračkám a nie sú určené na jazdenie po cestách

Veľa modelov štvorkoliek sa podobajú detským hračkám. Dokonca sa dajú kúpiť štvorkolky pre malé deti. Tie pre dospelých majú slabý motor a sú určené len na rekreačnú jazdu. Na jazdu na najlacnejších modeloch nemusíte dokonca vlastniť ani vodičský preukaz. Od týchto jednoduchých strojov nemôžete očakávať, že zvládnu náročnejší terén a ani to, že dosiahnu vyššiu rýchlosť. Ide zväčša o modely, ktoré disponujú elektrickým motorom a nie sú homologizované na premávku po cestných komunikáciách.

Športové a úžitkové štvorkolky vás potešia nielen pri jazde v lese

Športové štvorkolky (QUAD) a úžitkové (ATV) sú už stroje, ktoré môžete prevetrať jazdou po rôznom teréne. Každá spomínaná štvorkolka je homologizovaná na jazdu po klasických vozovkách i diaľniciach. Na prvý pohľad sa veľmi nelíšia. Oba stroje sa ovládajú riadidlami a majú sedadlo pre jedného či dvoch jazdcov. Keď sa pozriete bližšie, uvidíte, že úžitková štvorkolka je robustnejšia a v prednej časti má zariadenie na uchytenie rôznych nielen poľnohospodárskych nástrojov. Úžitkové štvorkolky sa dokážu vďaka prídavným zariadeniam zmeniť na posýpač, odhŕňač alebo sekačku. Športové štvorkolky sú určené skôr na zábavu, ale zastanú aj jednoduchšiu prácu. Oba typy štvorkoliek majú motor poháňaný benzínom a niektoré modely dokonca naftou. Skvelé je, že na športovú i úžitkovú štvorkolku môžete v zime upevniť snehové pásy. Vďaka ním sa štvorkolky na zimu zmenia na snežné skútre Lynx.

UTV štvorkolky pripomínajú nákladné vozidlo a utiahnu veľké váhy

Ak hľadáte štvorkolku, ktorá je určená na prevoz nákladu a utiahne väčšie váhy, kúpte si UTV štvorkolku. Tento stroj vyzerá ako traktor. Má krytú kabínu a riadidlá sú nahradené volantom. V kabíne nájdete dve vedľa seba usporiadané sedadlá. UTV štvorkolky so silnejším motorom sú poháňané naftou, inak v nich nájdete benzínové motory. V zadnej časti disponujú nákladnou korbou, ktorá sa dá vyklápať. Aj v tejto kategórií nájdete modely s elektrickým motorom, ktoré slúžia na prepravu v areáloch hotelových rezortov, na rekreačné jazdy pre turistov alebo na prevoz športovcov na golfových ihriskách.