Štvorkolka síce nepatrí medzi štandardné vozidlo, ale napriek tomu si získava čoraz väčšiu popularitu. Niektoré modely sú cenovo dostupné a nahradia vám nielen automobil či motorku, ale tiež traktor. Nad kúpou štvorkolky teda nemusíte až tak premýšľať, stačí si len vybrať model, ktorý najlepšie poslúži vašim potrebám.

Už nikdy nezažijete nudu

Hovorí sa, že muži sú vlastne veľkí chlapci. Možno je toto tvrdenie pravdivé, ale jazdu na štvorkolke nemilujú len muži. Na štvorkolku si môžete vziať spolujazdca a užiť si chvíle zábavy spoločne. Štvorkolka je vozidlo, ktoré využijete celoročne a jazdu s ňou si vychutnáte v každom, ale naozaj v úplne každom teréne. Výkonné štvorkolky jazdia po diaľnici, v horskom teréne, po poliach a dokonca v hlbokej snehovej prikrývke. Stačí, aby ste kolesá vymenili za snehové pásy a užijete si so štvorkolkou toľko zábavy, koľko vám umožnia napríklad snežné skútre Lynx. Pozor však na to, aby ste si vybrali správny model štvorkolky. Na všetky vyššie uvedené činnosti sú určené športové štvorkolky. Tieto stroje majú pohon na zadných kolesách a ich dizajn je skonštruovaný s ohľadom na dynamickú jazdu, skoky alebo driftovanie.

Už nikdy sa nenarobíte ako otrok

Adrenalín vám nič nehovorí, ale vlastníte farmu? Pre vás sú ako stvorené štvorkolky úžitkové. Úžitková štvorkolka sa dostane tam, kde by ste s traktorom len ťažko pochodili. Tento model štvorkolky má totiž pohon na všetkých kolesách. Ide o výkonný stroj, ktorý navyše nahradí hneď niekoľko pomôcok. K úžitkovej štvorkolke môžete pripojiť napríklad mulčovač, radlicu alebo postrekovač. Na navijak pripevníte akýkoľvek náklad alebo ho vyložíte na pripojenú korbu. A ak vás predsa len chytí chuť si zajazdiť po kopcoch, úžitková štvorkolka dokáže čiastočne nahradiť jazdu na športovom modeli.

Štvorkolku dokáže riadiť každý

Ovládanie štvorkolky je jednoduché. Pre spokojnejšiu jazdu si vyberte štvorkolku s automatom, a ak túžite so strojom naozaj splynúť a ovládať ho naplno, vyberte si model s manuálom. Nemusíte absolvovať žiadny dodatočný výcvik alebo chodiť opäť do autoškoly. Na riadenie štvorkolky vám stačí vodičský preukaz typu B. Napriek tomu je potrebné si uvedomiť, že ide vozidlo ako každé iné. Ak s ním budete jazdiť po cestách, musíte myslieť na povinné poistenie a pravidelné technické kontroly. Nezabudnite ani na helmu a kombinézu, ktorá vás ochráni pred odletujúcimi kamienkami.