S blížiacou sa zimou motoristi začínajú kupovať doplnky do vozidla, ktoré budú potrebovať počas zasnežených dní. Medzi tieto pomôcky a doplnky patria snehové reťaze. Reťaze by nemali chýbať vo výbave žiadneho šoféra, ktorý bude v zime jazdiť do hôr. Viete, ktoré reťaze sú vhodné pre vaše vozidlo?

Ako vybrať snehové reťaze

V silne zasneženom území vám neodporúčame jazdiť bez reťazí. Bezpečnosť je na prvom mieste a ani majitelia silnejších vozidiel by nemali zabúdať na kúpu snehových reťazí. Pre nich sú určené reťaze na SUV 4×4. V internetových i kamenných obchodoch nájdete tiež reťaze na dodávky a vlastne na všetky modely vozidiel. Snehové reťaze nevyberajte len podľa modelu vozidla, ale hlavne podľa rozmerov samotnej pneumatiky, na ktorú ich budete nasádzať. Reťaze sa inštalujú na hnaciu nápravu vozidla. S výberom vhodnej veľkosti by ste nemali mať problémy, lebo výrobcovia vsadili na štandardizované značenie. Je preto jedno akú značku si kúpite, vždy budú reťaze veľkostne označené rovnako. Znamená to, že je potrebné si zistiť rozmery pneumatík a hľadať tieto rozmery na reťaziach. Následne si vyberte váhovú kategóriu vozidla t.j. pre menšie osobné vozidlo, SUV alebo dodávku do 7,5 tony.

Našli ste vhodný rozmer? Vyberte si správny typ

Okrem rozmerov si reťaze môžete vybrať podľa toho, z akého materiálu sú vyrobené. Na základe tejto vlastnosti sa delia snehové reťaze na oceľové (kovové), textilné a chemické (tekuté). Ak budete jazdiť do hôr častejšie, mali by ste si kúpiť reťaze kovové. Ostatné typy sú len dočasným a nie veľmi bezpečným variantom. Aby ste to nemali až tak jednoduché, nie sú všetky oceľové reťaze rovnaké. Majú totiž rôznu stopu resp. pletenie. Podľa stopy sa delia na rebríkové, priečne a šikmé. Ako už sám názov napovedá, šikmé sa zdajú byť najviac účinné. Je to pravda, pretože šikmé pletenie reťaze umožňuje pokrytie celej pneumatiky. Týmto spôsobom je vozidlo najlepšie chránené proti šmyku a najviac priľne k vozovke. Samozrejme, že ide o cenovo najdrahší model snehových reťazí. Nie ste technicky veľmi zdatní? Nemusíte zúfať. Výrobcovia reťazí mysleli na každého, a preto si môžete kúpiť reťaze s rýchloupínacím alebo dokonca automatickým systémom. V prvom prípade ide o snehové reťaze, ktorých nasadenie trvá niekoľko sekúnd. Maximálne komfortné sú reťaze automatické. Tie nasadíte na koleso ešte pred jazdou a aktivujete ich diaľkovo pred samotným zasneženým územím. Model automatických reťazí dokonca vynašli naši susedia z Čiech. Stoja však vyše 400 €.