Pre všetkých poriadkumilovných ľudí nie je udržiavanie čistoty v aute žiadnou neznámou. Práve naopak, poriadok v automobile je pre nich úplnou samozrejmosťou.

Čo však tí ostatní, ktorým sa až tak nechce auto pravidelne tepovať a narazia v ňom často aj na nedojedenú, značne vysušenú bagetu spred pár dní?

Prečo je také dôležité udržiavať v aute poriadok?

Neporiadok v aute odvádza pozornosť

Okrem argumentu, že vás prípadní spolucestujúci budú, slušne povedané, považovať za neporiadnika, sú nesprávne odložená fľaša, zle upevnený nákup či voľne pohádzané drobnosti potenciálnym bezpečnostným rizikom počas jazdy. Pre vodiča i zvyšok posádky.

Náhodne položené veci môžu totiž odpútavať vašu pozornosť a neraz i obmedziť ovládanie vozidla. Odkladacie priestory predsa nie sú v aute len tak pre nič za nič, preto je dobré využívať ich na to, na čo majú slúžiť.

Nevhodne uložené predmety sú bezpečnostným rizikom

Poloprázdna fľaša len tak voľne hodená v priehradke na dverách a elektrické ovládanie sedadla môžu počas jazdy spôsobiť aj nechcené posunutie dopredu či dozadu, čoho následkom vodič poľahky stratí pozornosť. Vyššieho šoféra môže pritlačiť o prístrojový panel, nízkemu naopak odsunúť sedadlo až tak, že nedočiahne na pedále. A čo vtedy? Nastupuje panika a stres, čo rozhodne nie sú želané stavy pri šoférovaní.

Predmety pohodené na podlahe auta sa často skotúľajú až pod pedále, v extrémnom prípade ich vedia aj zablokovať. Drobnosti a neporiadok na prístrojovej doske zasa svojím pohybom odvádzajú vodičovu pozornosť, pretože či chceme, či nie, podvedome ich vnímame. Naviac, vytvárajú odrazy v čelnom skle.

Pozor aj na vysypaný nákup!

Ak ste si to doposiaľ neuvedomili, veríme, že teraz už vám je jasné, že mať veci v aute na svojom mieste a občas si tam upratať nie je len vecou estetiky, ale v prvom rade otázka vašej bezpečnosti.