Pre celoročné využívanie štvorkolky sú nevyhnutným príslušenstvom snežné pásy. Táto pomôcka sa dá zakúpiť a prispôsobiť pre väčšinu modelov štvorkoliek. Po nasadení pásov zistíte, že sa štvorkolka podobá na snežný skúter, ale dokáže všetko, čo dokázala robiť s kolesami.

Pre jazdu v horách neexistuje praktickejšie vozidlo

Bývate v horách alebo vlastníte chatu vo vysoko položenom území? Štvorkolka so snežnými pásmi nesmie vo vašej garáži chýbať. Snežné pásy, nazývané tiež kanadské pásy, po pripojení k štvorkolke spravia z tohto stroja neprekonateľné vozidlo. Bez problémov sa dostanete cez záveje, prejdete ľad a vtesnáte sa do úzkej štrbiny medzi dva stromy. Pre prevážanie nákladu do chát neexistuje lepšie vozidlo. Tento fakt už pochopilo veľa majiteľov horských hotelov, ktorí so štvorkolkou čakajú svojich hostí na nádraží, pomôžu im previesť kufre a následne nakúpiť i zaviesť zásoby do hotela na celý týždeň. Štvorkolky z tohto dôvodu využívajú horskí záchranári, ktorí s ich pomocou dovezú k zranenému kompletnú výbavu a dokážu turistu zviesť do bezpečia. Oproti skútrom majú štvorkolky s pásmi výhodu v tom, že pásy dokážu prejsť krátky úsek po asfalte. Odfúkaný sneh nie je v tomto prípade problém. Škoda, že neexistujú pásy aj pre motorky a trojkolky, všakže?

Čo by ste o snežných pásoch mali vedieť

  • Čím širšie pásy si kúpite, tým viac sa zníži zaťaženie štvorkolky. Pre svižnejšiu jazdu sú určené pásy užšie.
  • Po nasadení snežných pásov sa štvorkolka bude podobať na skúter a dokáže jazdiť rovnako ako skúter.
  • Kvalitné pásy sú homologizované na jazdu po snehu, ľade i po asfalte. Môžete prejsť zopár kilometrov mimo lesa a snehovej pokrývky bez obáv o zničenie pásov.
  • Štvorkolka s nainštalovanými snežnými pásmi je rovnako výkonná ako s kolesami. Dokáže ťahať, prevážať náklad alebo odhŕňať sneh.
  • S pásmi pocítite isté obmedzenia v oblasti maximálnej rýchlosti. Rýchlosť sa síce zníži, ale pracovná sila štvorkolky zostáva.
  • Snežné pásy sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, takže ich zoženiete na väčšinu typov štvorkoliek.
  • Pásy dokáže na štvorkolku namontovať aj laik. Nemusíte chodiť do servisu. Najskôr je nutné odmontovať kolesá a následne postupovať podľa návodu k montáži pásov. Je pravda, že montáž vám zaberie približne dve hodiny, ale nejde o zložitú inštaláciu.
  • Snežné pásy je možné nastavovať podľa snehových podmienok, takže zvládnu jazdu po prašane i v hlbokom snehu.