V dobre vykúrenom a vetranom vozidle sa v zime nemusíte báť o interiér. Čo však trpí zimou najviac, je karoséria a batéria. Na jar sa vždy prejaví, ako ste sa o tieto dve časti automobilu starali. Po zanedbaní ochrany a údržby uvidíte na kapote fľaky či dokonca škrabance. Akumulátor vám samozrejme vypovie služby. Ako sa o karosériu a batériu starať nielen počas zimy?
Rýchla strata kapacity batérie
Tak ako v zime dofúkate zimné pneumatiky, mali by ste občas dobiť batériu. Toto pravidlo platí o to viac pre motoristov, ktorí jazdia krátke vzdialenosti alebo majú auto dlho zaparkované na vonkajšom parkovisku. Dokonca aj nová batéria môže pri extrémnych mrazoch vypovedať službu. Nízka kapacita batérie dokáže akumulátor úplne odrovnať. Tento stav je následkom toho, že sa na elektródach usádza síran olovnatý.
Pravidelné dobíjanie batérie
Nie je nič jednoduchšie a lacnejšia, ako kúpiť nabíjačku a občas batériu na nabíjačku napojiť. Existujú i šoféri pedanti, ktorí pred zimou postriekajú všetky kontakty ochranným sprejom. Táto činnosť nie je na zahodenie hlavne vtedy, keď je vaša batéria drahšia. Nabíjaniu akumulátora sa dokážu vyhnúť motoristi, ktorí denne najazdia desiatky kilometrov. Batéria sa počas dlhej jazdy sama nabije dokonca aj vtedy, keď máte stále pustené kúrenie a iné elektrické zariadenia.
Keď vozidlo odstavíte
Spomenúť musíme tiež šoférov, ktorí na zimu vozidlo odstavia. V tomto prípade odporúčame batériu z vozidla vybrať, dobiť a uložiť na suché, tmavé miesto. Skladovanie by malo mať rovnaké podmienky ako v prípade, keď uskladníte pneumatiky Kormoran. Ideálne je, keď takto uskladnenú batériu napojíte na udržiavač napätia.
Čo batériu vo vozidle ničí najviac? Jazda na krátke vzdialenosti, nízke teploty, znečistenie.
Zimná starostlivosť o karosériu
Niektorí motoristi si v zime karosériu ani nevšimnú. Myslia si, že nečistoty zmyje sneh alebo vlhkosť. Dokonca nechajú na streche namontovaný strešný box. Takýto postoj je veľmi chybný. Aj v zime musíte auto umývať pravidelne. Po nasnežení až dvakrát do mesiaca, aby ste z kapoty a podvozku zmyli posypové materiály. V zime dajte prednosť ručnému umývaniu, aby kefy v automatickej umyvárni v spojení so štrkom nezničili lak. Pozor na to, že umývanie auta by ste nemali realizovať pri teplotách nižších ako mínus 5 stupňov. Pred nanesením čistiacich prostriedkov auto umyte prúdom čistej vody. Na záver umývania vozidlo poriadne vysušte a naneste na karosériu ochranný vosk.