Osobná automobilová doprava je jedným z najväčších znečisťovateľov planéty. Nejde však iba o priamo vypúšťané emisie zo spaľovacích motorov. Ak dbáte na trvalú udržateľnosť a snažíte sa znížiť svoju uhlíkovú stopu, musíte prehodnotiť aj ďalšie aktivity, ktoré s prevádzkou automobilu súvisia: osvojiť si pravidlá nízkej spotreby pohonných hmôt, vybrať si vhodný autoservis a dbať na riadnu starostlivosť o auto.

Prinášame vám niekoľko jednoduchých tipov ako na ekologickú údržbu automobilu.

Navštevujte pravidelne servis

Prevencia je základom pevného zdravia nielen ľudí, ale aj vašich štvorkolesových miláčikov. Pravidelné prehliadky vám zaistia, že vaše auto bude fungovať tak, ako má a že vás nikdy nezradí uprostred cesty na dovolenku. Ďalšou nespornou výhodou je finančná úspora, pretože vďaka pravidelným kontrolám odhalíte chyby v ich začiatkoch, kedy je náprava ešte pomerne jednoduchá a lacná. V neposlednom rade tak predĺžite životnosť svojho auta a jednotlivých dielov, čím predchádzate ich zbytočnej nadprodukcii, ktorá je neekologická.

Vyberte si autoservis či automechanika, ktorý premýšľa ekologicky

Ako si taký autoservis vybrať? Najmä podľa toho, že vám ponúkne recykláciu všetkých použitých dielov a že nebude používať jednorazové pomôcky. Pozrite sa napríklad na ich utierky. Ak používajú jednorazové priemyselné utierky, znamená to, že ich denne vyhodia niekoľko desiatok. Za rok je to až niekoľko ton silne znečisteného nerecyklovateľného textilu, ktorý končí v spaľovniach.

Riešenie je pritom jednoduché – existuje služba prenájmu priemyselných utierok, vďaka ktorej autoservis získa dostatočné množstvo šetrne udržiavaných a vypraných utierok na viac použití. Tým sa minimalizuje neekologická produkcia textilu a jeho likvidácia. Firma Lindström, ktorá túto službu v Slovenskej republike prevádzkuje, garantuje maximálny ekologický štandard pracieho cyklu aj údržby týchto utierok.

Utierkový EKO klub

V roku 2020 by mal tiež vzniknúť utierkový EKO klub. Zákazníci spoločnosti Lindström (autoservisy, automechanici) dostanú pri začatí spolupráce EKO-certifikát, ktorý potvrdzuje ekologickú likvidáciu nečistôt z textilných utierok. Dostanú aj samolepku “Ekologická prevádzkareň” na vchodové dvere. V tej chvíli bude jednoduché rozoznať a nájsť autoservis, ktorý premýšľa ekologicky.

 

Vhodného mechanika spoznáte aj podľa toho, že nepoužíva jednorazové priemyselné utierky. Zdroj: Lindstromgroup.com

Spolupracujte s automechanikom

Rovnako ako u doktora, ani v autoservise sa nemôžete spoliehať na to, že automechanik objaví všetko sám. Majte preto pripravený zoznam všetkých chýb a vecí, ktoré sa vám “nezdajú”.

S mechanikom sa rozprávajte a buďte na telefóne pre prípad, že bude mať doplňujúce otázky. A hlavne, netlačte na rýchlosť opravy a cenu. Kvalitná práca niečo stojí a tiež chvíľu trvá. Určite sa vám však oplatí počkať. Práca chvatná … Poznáte to.

Recyklujte autobatérie, oleje, pneumatiky a autodiely

Autobatérie a použité oleje patria do tzv. nebezpečného odpadu. Zistite si na obecnom úrade, kam môžete tieto veci odniesť na správnu recykláciu a likvidáciu.

Väčšina obcí organizuje pravidelný zvoz nebezpečných odpadov a poskytne vám harmonogram na celý rok. Autodiely recyklujte podľa ich materiálu. Väčšina poputuje do plastového či kovového odpadu.

Meňte oleje a filtre

Tento jednoduchý a lacný úkon vám predĺži životnosť auta o niekoľko rokov, zvýši jeho výkon a zníži emisie. Stojí to pár eur a trvá pár minút. To sa oplatí, nie?

Keď stojíte na križovatke alebo v zápche, vypnite motor.

Umývajte auto iba v autoumyvárňach

V umyvárňach totiž spotrebujete na jeden umývací cyklus iba zlomok množstva vody v porovnaní s ručným umývaním. Navyše voda použitá na umývanie auta je silne znečistená zvyškami benzínu a olejov, a preto by nemala odtekať do bežnej kanalizácie. V autoumyvárňach je o odpadovú vodu riadne postarané.

Znížte spotrebu pohonných hmôt

Spôsoby, akými znížiť spotrebu pohonných hmôt auta, pozná snáď každý skúsený vodič. Dnes už naozaj nikoho neohúrite bláznivou jazdou s pedálom na podlahe. Je to nebezpečné a neekologické. Doba praje rozumným vodičom.

  • Kontrolujte si rýchlosť: Najnižšia spotreba pohonných hmôt je v prípade jazdy po rovine pri rýchlosti okolo 80-90 km/h.
  • Nemeňte rýchlosť rapídne: Skokové spomaľovanie a zrýchľovanie výrazne zvyšuje emisie.
  • Znížte nadbytočnú prevážanú váhu: Skontrolujte, čo všetko máte v kufri a na zadných sedadlách a všetko, čo tam nemá byť, dajte preč.
  • Nenechávajte bežať motor, keď stojíte: Už po desiatich sekundách je spotreba pohonných hmôt vyššia, ako keď vypnete a znovu zapnete motor.
  • Kontrolujte tlak v pneumatikách: Nízky tlak v pneumatikách zvyšuje spotrebu pohonných hmôt a zbytočne preťažuje motor. Tlak si môžete jednoducho zmerať na každej čerpacej stanici a bude vám to trvať minútu. Tlak kontrolujte aspoň raz mesačne.
  • Keď sa dá, choďte hromadnou dopravou: Vo väčších mestách je to rýchlejšie, lacnejšie aj ekologickejšie.

Zamyslite sa nad tým, čo môžete aj vy urobiť pre trvalú udržateľnosť. Odmenou vám bude nielen dobrý pocit, ale aj dlhšia životnosť auta a nižšie náklady na opravy. Je to jednoduché, a predsa tak dôležité.