Jazda na motorke je z pochopiteľných dôvodov nebezpečnejšia ako jazda v aute. Na motorke je človek v otvorenom priestore chránený len výstrojou, ktorú má na sebe. Všetci motorkári sa však zhodujú na tom, že je to práve kontakt so strojom, cestou a okolitou prírodou, čo robí tento šport takým jedinečným a “návykovým”.

Jediným zákonom stanoveným povinným ochranným prostriedkom, ktorý musí mať každý jazdec na motorke, je prilba a poistenie na motorku, ktoré však vaše zdravie a život nezachráni.

Všetci zodpovední motorkári (so silným pudom sebazáchovy) vedia, že prilba nie je zďaleka jediná súčasť bezpečnej a funkčnej moto výbavy.

Jazdca na motorke chráni len to, čo má na sebe a pri prípadnom páde mu to môže zachrániť život. Veď stret s autom alebo asfaltom nie je nikdy príjemný a keď k nemu nešťastnou náhodou dôjde, je lepšie mať na sebe kvalitnú výstroj.

Prilba

Ako sme už spomínali vyššie, prilba je pre každého motorkára povinná. Chráni citlivé časti hlavy a zrak. Prilbu vyberáme podľa toho, na akej motorke jazdíme. Na trhu je obrovský výber rôznych druhov prilieb na retro motorky, čopre a klasické cestné motorky.

Okrem ochrannej funkcie je prilba aj výrazným módnym moto doplnkom, ktorý definuje jedinečný štýl každého motorkára.

Základom je však kvalitný a pevný materiál, ktorý bude zodpovedať vašim potrebám a povahe terénu, v ktorom jazdíte.

Rukavice

Ruky sú na motorke veľmi zraniteľnou časťou tela. Pri jazde bez rukavíc by vám ruky už po krátkej jazde stuhli od vetra aj pri relatívne vysokej teplote vonku.

Pri akomkoľvek páde sa inštinktívne snažíme zachytiť rukami a zabrániť udretiu hlavy a iných citlivých častí tela. Ruky sú teda prvé, ktoré prídu do kontaktu s tvrdým terénom v prípade pádu.

Je dôležité poskytnúť im dostatočnú ochranu v podobe odolných moto rukavíc. Najlepšie sú moto rukavice s polykarbonátovými protektormi chrbta rúk a kĺbov prstov.

Nohavice, bundy, kombinézy

Špeciálne kombinézy na motorku majú za úlohu chrániť vás pred odreninami a povrchovými zraneniami pri páde. Ochranné pancierovanie by malo byť na všetkých citlivých častiach ako sú kĺby, chrbtica, hrudník.

Pri hľadaní vhodného oblečenia na motorku sa v prvom rade zamerajte na kvalitu spracovania, až potom na cenu. Pamätajte na to, že lacné oblečenie vám pri páde poslúži len raz. Kvalitné moto oblečenie vám môže kľudne slúžiť celý život.

Kožené motorkárske oblečenie by malo mať pevné šitie a dostatočnú hrúbku kože. Textilná kombinéza na motorku by mala mať zvýšenú pevnosť materiálu, vodeodolnú membránu, ktorá ochráni aj pred silnou prietržou mračien a neprefúkne vás do špiku kosti pri vyššej rýchlosti.

Topánky

Ochrániť nohy pri jazde na motorke zvládne len pevná a robustná obuv. V prvom rade by mala mať dostatočne vystuženú podrážku, spevnené okolie členka a perfektne sedieť.

A keď sa najbližšie vyberiete na nejaký zaujímavý výlet na motorke, nezabudnite, že okrem povinnej prilby musíte mať aj platné pzp na motorku.