Vandalizmus na vozidlách je veľmi nepríjemnou skúsenosťou pre majiteľov áut, ktorí nechávajú auto zaparkované na verejnom parkovisku alebo popri ceste. Vyčíňanie vandalov končí veľkými škodami. Bezohľadné správanie vandalov vás bude stáť nielen peniaze, ale tiež stres. Aké škody páchajú vandali na autách najčastejšie?

Ako sa brániť proti vandalom?

Jedinou cestou, ako zabrániť vandalom zničiť auto, je vlastná garáž. Samozrejme, že túto možnosť nemajú všetci majitelia vozidiel. Vandalizmus na aute je následne veľmi nepríjemnou skúsenosťou s drahými následkami. Ako majiteľ vozidla by ste mali venovať pozornosť okoliu, kde auto parkujete. Parkujte na bezpečných miestach a zvážte inštaláciu bezpečnostných systémov do auta. Prevencia môže byť kľúčom k minimalizácii rizík a ušetreniu nervov a financií spojených s opravou poškodeného vozidla.

Najčastejšie škody spôsobené vandalmi

Brániť sa voči vandalizmu je zložité, ale následky sa dajú finančne zmierniť tak, že vozidlo poistíte. Poisťovňa vám preplatí opravu vozidla v rôznej výške v závislosti od typu poistenia a vašej spoluúčasti. Vandalizmus má veľa podôb a najčastejšie skončia autá s nasledujúcimi poškodeniami.

Poškriabanie laku

Jednou z najčastejších foriem vandalizmu na vozidlách je poškriabanie laku ostrými predmetmi. Poškodenie laku nie je len estetickým problémom. Po poškriabaní sa časom v mieste poškodenia začne tvoriť korózia, ktorá sa rýchle šíri aj do okolia.

Preliačiny po kopnutí

Po kopnutí do dverí auta alebo po buchancoch na karosérii vznikajú na vozidle preliačiny. Opäť ako v prvom prípade je následok veľmi viditeľný. Našťastie sa väčšina preliačin dá plne opraviť PDR metódou, ktorá je šetrná a vráti karosériu do pôvodného stavu.

Rozbité okná a zrkadlá

Rozbité okno alebo poškodené spätné zrkadlo sú nočnou morou, keďže odstránenie týchto poškodení je finančne náročné. Rozbité okná navyše znamenajú zvýšené riziko vlámania zlodejov alebo odcudzenia automobilu. Ak sa k rozbitému oknu pridá dážď, zničí sa interiér vozidla.

Prerezané pneumatiky

Agresívne poškodenie pneumatík v podobe prepichnutia behúňa si nemusíte všimnúť. Problémy nastanú počas jazdy a môžu viesť k havárii alebo defektu.

Grafity

Nanesená farba sprejom na karosériu auta sa ťažko odstraňuje. Odstránenie vyžaduje špeciálne postupy, čo zvyšuje náklady na opravu.

Vykradnuté auto

Vandali nemusia mať záujem len o poškodenia vozidla, ale tiež o jeho odcudzenie. Následne vozidlo zničia, zapália či inak znehodnotia a nechajú v priekope alebo v lese. Menšou škodou sú odcudzené autorádiá, zlomené antény alebo poškodené svetlá.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter