Štvorkolky – športové, úžitkové, pracovné. Všetky bez rozdielu sú zaujímavé terénne vozidlá, ktoré získavajú na popularite. Zaujímavé nie sú len stroje samotné, ale tiež ich história. Prvé štvorkolky vznikli v druhej polovici 20. storočia. Tieto robustné vozidlá boli pôvodne navrhnuté pre rôzne účely od poľnohospodárskeho využitia až po vojenské operácie. Ich vývoj a rast popularity niesli so sebou množstvo inovácií a zmeny v dizajne.

Pôvodné koncepty štvorkoliek – roky 1970 – 1980

Prvé štvorkolky sa vyvinuli z trojkoliek, ktoré boli v 70. rokoch populárne. Tieto prvé stroje mali hrubé pneumatiky a jednoduchý dizajn, často s manuálnym prevodovým mechanizmom. Ich primárne využitie bolo v poľnohospodárstve a vo vojenských operáciách. Honda predstavila ATC90 v roku 1970, čo sa považuje za jeden z prvých komerčne dostupných ATV.

Veľká popularita a boom štvorkoliek – roky 1980 – 1990

V 80. rokoch začali štvorkolky získavať na popularite medzi rekreačnými jazdcami. Športové štvorkolky prekonajú rôzny terén, umožňujú skúšať skoky, drifty alebo jazdu cez potoky. Výrobcovia, napríklad Suzuki, Yamaha, BRP, začali uvádzať na trh nové modely s rôznymi vylepšeniami vrátane automatických prevodov, zdvojených tlmičov a výkonnejších motorov. Štvorkolka sa stala symbolom voľného času a zábavy.

Technologický pokrok štvorkoliek – roky 1990 – 2000

V 90. rokoch priniesol technologický pokrok nové možnosti pre štvorkolky. Elektronické vstrekovanie paliva (EFI), elektronické riadenie, stabilizačné systémy a iné inovácie zvyšovali výkon a efektívnosť. Štvorkolky can am sa začali objavovať na rôznych športových podujatiach, ako sú motokrosové a terénne preteky.

Špecializované modely štvorkoliek – roky 2000 – 2010

V tomto období výrobcovia začali uvádzať na trh špecializované modely pre rôzne účely. Existovali štvorkolky navrhnuté pre prácu v lesoch, pretekárske štvorkolky a luxusné rekreačné modely s modernými prvkami ako je GPS a široké sedadlá pre pohodlnú jazdu.

Budúcnosť štvorkoliek – elektrický pohon

V súčasnosti sme svedkami vývoja elektrických štvoriek. Výrobcovia sa snažia znižovať ich ekologický odtlačok a zároveň zvyšovať výkon. Okrem toho sa inteligentné technológie stávajú štandardom. Ničím výnimočným nie sú prvky ako bezdrôtového pripojenia, sledovania terénu a rôznych režimov jazdy pre kontrolu výkonu.

Veľkou inováciou je tiež možnosť konfigurácie vlastnej štvorkolky podľa individuálnych požiadaviek na tejto stránke https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter