Veľmi často je na cestách vidieť luxusné vozidlo, ktoré je na prvý pohľad ako zo škatuľky. Celé žiari po umytí a navoskovaní. Na druhý pohľad to už nebýva až tak veľmi ideálne. Predovšetkým pohľadom na pneumatiky ihneď zistíte, či je za volantom naozajstný motorista, alebo len šofér, ktorý si prevetráva ego v silnom vozidle.

Len prezúvanie nestačí

Niektorí motoristi si kúpia luxusné hliníkové disky vychyteného dizajnu a myslia si, že tým starostlivosť o kolesá končí. Okrem sezónnej výmeny pneumatík, im však musíte obetovať zopár eur a času. Pneumatiky sa vám za to odvďačia dlhšou životnosťou, lepšou ovládateľnosťou a zvýšenou bezpečnosťou. Počas výmeny pneumatík si vždy dajte nastaviť geometriu. Vďaka tejto na prvý pohľad maličkosti zabránite nerovnomernému ojazdeniu pneumatík a ničeniu drobných súčiastok vozidla. Dôležité je správne skladovanie pneumatík po výmene. Nájdite im suché, tmavé miesto s teplotou do 15 °C. Pneumatiky bez diskov uložte do vertikálnej polohy. Pneumatiky s diskami môžete uložiť na seba alebo zavesiť. Apropo disky. Disky sú predovšetkým estetickým doplnkom, ale aj tak potrebujú občasnú údržbu. Podľa materiálu, z ktorých sú vyrobené, si zaobstarajte čistiť diskov a raz za čas ich prípravkom pretrite. Tieto prípravky ochránia disky pred znečistením a koróziou.

Pneumatiky si zaslúžia váš pohľad

Dôležitá je vizuálna kontrola stavu pneumatík. Nemali by ste v nich nechávať zaseknuté kamienky a vždy z nich zmyte všetky nečistoty. Na vozovkách sa často nachádza olej, ktorý pneumatiky rýchlo znehodnotí. Pri kontrole sa zamerajte aj na ventily. Ak sa chystáte vozidlo umyť, venujte dostatok času umytiu pneumatík a podvozku. Pneumatiky po vyčistení ošetrite voskom. Ak si nie ste istí ich životnosťou, pomôže vám označenie pneumatík. Na bočnici sa nachádza DOT kód, ktorý vás informuje o tom, kedy boli pneumatiky vyrobené (prvé dve čísla udávajú týždeň a druhé dve rok výroby). Priemerná životnosť pneumatík je 5 rokov.

Merajte tlak nielen sebe, ale aj pneumatikám

Tlak v pneumatikách má na ich životnosť veľký vplyv. Podľa výsledkov mnohých testov môže nesprávny tlak znížiť životnosť pneumatík až o 50 %. Zimné i letné pneumatiky potrebujú overenie tlaku raz za mesiac. Ak sa vám na tento úkon nechce neustále myslieť, môžete si dať do vozidla nainštalovať snímač tlaku pneumatík. V prípade, že budete jazdiť na pneumatikách s nesprávnym nahustením, hrozí im poškodenie. Pri prehustení sa enormne opotrebuje ich stredná časť a zhorší sa ovládanie vozidla. Pri podhustení sa ničia vonkajšie strany pneumatík, motor sa viac zaťaží a rastie spotreba paliva.